Domači kruh

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

tema odprta - 31. avg 2003 17:17 | ogledi: 4.489 | odgovori: 15

Prosim za recept za dober domači kruh za pečico. Hvala in lep pozdrav!

jetam  

član od: 4.1.2003

sporočila: 44

31. avg 2003 18:45

0,6l mlacne vode 1kg moke (jaz uporabljam zitovo posebno belo moko ali moko za domac kruh) 40g medu (ali sladkor... okusi so razlicni) 40g kvasa 40g soli V vecjo posodo streses moko. V sredino moke naredis luknjo in vanjo vlijes vodo, dodas kvas, med in sol. Z vilico zacnes mesati in postopoma vmesavas vedno vec moke. Ko je testo ze prevec gosto za mesanje streses testo na pomokan pult in zacnes gnesti. Ko je testo elasticno in se ne prijema vec podlage, ga das na toplo mesto (najbolje v malo segreto pecico) v naoljeno, z prozorno folijo pokrito posodo in pustis vzhajati. Testo naj vzhaja priblizno 1 uro. Ko je vzhajano ga kaksno minuto gnetes in pustis pocivati 5 minut nato pa oblikujes v zeljeno obliko in das vzhajati drugic. Ko je vzhajano do priblizno dvakratne velikosti das v pecico na kaksnih 180-200 stopinj (to pocni zelo previdno in pocasi kajti ce ga premetavas sem in tja ali loputas z vrati peceice bo zrak usel ven in kruh ne bo imel vec primerne teksture). Kruh je pecen ko zveni votlo - nekako 20 minut. Ko kruh mesis mu seveda lahko dodas zelisca, ga polnis z najrazlicnejsimi dodatki itn. Pusti domisliji prosto pot.

neznan uporabnik

1. sep 2003 11:34

Nam vsem je zelo dober kruh iz Intesove "moke za domači kruh", naredim pa ga točno pa navodilih na vrečki in ga spečem v pečici. Moka je malo mešana - pšenična in ržena, tako da kruh res izgleda kot domač. Alenka

katica  

član od: 29.10.2002

sporočila: 57

1. sep 2003 11:50

Tudi jaz uporabljam isto moko ter se poigravam z raznimi semenčki. Nam je všeč. Katja

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

2. sep 2003 19:15

Ko smo ravno pri kruhu, še en klic na pomoč. Moj kruh je ponavadi pocast in razpada. Pa še pretrdo skorjo dobi, daleč od hrustljave, kot je v trgovini. A kdo ve, kaj delam narobe? Simona

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

2. sep 2003 19:42

Pretrda skorja nastane, če se kruh predolgo peče ali v prevroči pečici.Ko je kruh pečen, ga zavijemo v prt in pustimo, da se ohladi (včasih so pečene hlebe položili v posteljo in pokrili z odejo - res, brez heca!) LP cervus

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

3. sep 2003 8:24

Ali je 20 minut dovolj, da je kruh pečen? Tanja

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

3. sep 2003 8:55

Tudi jaz sem že nekajkrat pekla kruh iz Intesove "moke za domači kruh". Testo mi vedno lepo vzaja. Vendar v pečici rahlo pade "skupaj" in ne naraste več.Imam ventilatorsko opečico. (ventilatorja ne morem izključiti). Kaj delam narobe. Pečem po receptu. LP

neznan uporabnik

3. sep 2003 14:39

Jaz ga tudi pečem v ventilatorski pečici, pa se mi zdi, da se lepo speče. Testo naredim v skledi, ga dam najprej za 25 minut vzhajat v pečico (ogreto na dobrih 30 stopinj), nato ga vzamem ven, premesim in naredim hlebec, nato ga dam v pleteno košarico, v katero dam pomokan prtiček. Spet ga dam vzhajat za 35 minut nazaj v pečico. Ko ga vzamem ven, šele dam pečico na maksimum. Kruh preložim na pomokan pekač in ga dam takoj v pečico. Ker ta še ni čisto vroča, ga pustim na maksimumu malo dlje, kot piše v receptu (10 minut), nato pa zmanjšam na 180 stopinj in pečem še pol ure. Do sedaj mi je vedno uspel. Alenka

ajna  

član od: 7.12.2002

sporočila: 38

3. sep 2003 14:50

Kruh se ponavadi pece 60 do 70 minut pri 180 stopinj. Razne komercialne moke, posebno pripravljene za peko kruha imajo primesane mascobe in kemikalije, ki pospesujejo vzhajanje. So pa tudi veliko drazje, kot pa ;e sami kupite moko. Vsaj tukaj pri nas je tako. Kako se pece dober kruh kar vprasajte stare mame. Te so znale peci in kuhati kar z navadno moko in brez vegete ter raznih drugih dodatkov. Za dober kruh jaz ponavadi vzamem po en del (skodelico) enotne bele, enotne rzene in navadne rzene moke (wholemeal white,wholemeal rye and rye flour). Seveda s tem dobim rzen kruh v katerega vedno dam 2 zlice kumine. Zanimivo je, da sem najprej uporabljal masino za kruh, vendar sem kasneje z njo samo naredil testo in pekel kruh v pecici, ker sem dobil tako slastno skorjico. Rzen kruh tudi rabi veliko vec casa za vzhajanje, tako da sem vedno imel bolsi uspeh, ce sem ga delal kar na starinski nacin. Sedaj, ko sem navajen, je tudi hitreje, kot pa z masino za kruh. Sedaj jo uporabljamo samo za testo za kaka peciva in tudi za kuhanje marmelade - seveda na malo. Za lepo skorjico premazite dobro vzhajano testo kar z mlacno vodo ravno predno gre v pecico. Dragan

jetam  

član od: 4.1.2003

sporočila: 44

3. sep 2003 16:58

60-70 minut????? Kaksne orto hlebce pa to peces? Vec kot pol ure nima kruh kaj iskat v elektricni pecici.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti